statharas statharas Author
Title: Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός..
Author: statharas
Rating 5 of 5 Des:
Τροπαιούχος ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά,καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 74-68.Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι σε όλο το παιχνί...
Τροπαιούχος ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά,καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 74-68.Καλύτεροι οι ερυθρόλευκοι σε όλο το παιχνίδι,έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα,περιόρισαν τα ατού του Παναθηναϊκού και με κορυφαίους τους Γιάννη Μπουρούση και Μίλος Τεόντοσιτς έφτασαν στη νίκη.Πολύ καλοί από πλευρά ερυθρολεύκων και οι Λούκας,Μαυροκεφαλίδης δίνοντας πολλές λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.Για τους πρωταθλητές Ευρώπης κορυφαίος για ακόμα μία φορά ο Μάικ Μπατίστ ενώ προσπάθησε πολύ και ο Δημήτρης Διαμαντίδης,ο οποίος όμως εμφανώς κουρασμένος από το φάιναλ φορ,δεν ήταν σε καλή κατάσταση.

Με το μυαλό στην Βαρκελώνη ξεκίνησαν οι πράσινοι,με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει από την αρχή του παιχνιδιού τον έλεγχο του αγώνα.Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας καταπληκτική άμυνα και εκμεταλευόμενοι το πικ εν ρολ στην επίθεση προηγήθηκαν ακόμα και με εννιά πόντους.Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς κατάφεραν,με τον Λούκας,να βγάλουν εκτός ρυθμού τον Δημήτρη Διαμαντίδη.Στην επίθεση όλοι οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού διάβαζαν σωστά τις καταστάσεις που δημιουργούσε το πικ εν ρολ και τροφοδοτούσαν τους ψηλούς στην ρακέτα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ομπράντοβιτς γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη.Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να έχουν τις λύσεις αρχικά,στην συνέχεια όμως έχασαν την υπομονή τους και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι.Με έναν καταπληκτικό Μπατίστ σε ακόμα ένα παιχνίδι,οι πράσινοι πήραν ακόμα και το προβάδισμα εκμεταλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση.Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς εκμεταλεύτηκε σε αυτό το διάστημα το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έπαιζε χωρίς κλασικό πεντάρι,με τους Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη να καλύπτουν τις θέσεις των ψηλών.Αρκετά καλή απόδοση έχουν και οι Τσαρτσαρής,Καϊμακόγλου,κυρίως στην άμυνα.

Είναι φανερή η διάθεση του Ολυμπιακού να τρέξει καθώς έχει λιγότερες λύσεις απ ότι οι πράσινοι,κάτι που έχει διαβάσει και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς.Το ημίχρονο έκλεισε με τους πράσινους να προηγούνται 39-37.Ο Ολυμπιακός σουτάρει με ποσοστό πάνω από το 70% στα δίποντα αποτέλεσμα των πολλών ασσίστ που έχουν μοιράσει οι περιφερειακοί του.Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο τέλος γκρέμισε ότι έχτιζε για δεκαπέντε λεπτά.Κακή η απόδοση του Παναθηναϊκού σε αυτό το πρώτο ημίχρονο.Παρά το γεγονός αυτό όμως,οι πράσινοι προηγούνται χάρη στην καλή τους άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου,η οποία εγκλώβισε τον Ολυμπιακό κι έδωσε σε αυτούς πολλύς εύκολους πόντους.

Εύκολα λάθη του Παναθηναϊκού με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ξαναέδωσαν γρήγορα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.Οι ψυχωμένοι Πειραιώτες φαίνονταν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ από του πράσινους,δεν μπορούσαν όμως να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι όταν έπαιρναν διαφορές στο σκορ,με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στον σκορ.Πόντο πόντο το παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ καλές άμυνες.Ο ασταμάτητος Τεόντοσιτς οδηγούσε με μαεστρία σε όλο το παιχνίδι τον Ολυμπιακό,έχοντας στον πλευρό του έναν πολύ καλό Λούκας και στα δύο μέρη του παρκέ στην περιφέρεια.Σπουδαίος ο Γιάννης Μπουρούσης κάτω από τα καλάθια,έκλεισε όλους τους διαδρόμους,κυριάρχησε και στα ριμπάουντ και πέτυχε κρίσιμα καλάθια στην επίθεση.Η φάση του αγώνα είναι από τον Μίλος Τεόντοσιτς,ο οποίος τρία λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε πάρει το προβάδισμα,πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην επίθεση με κάποια σουτ από το τρίποντο,χωρίς όμως συνέχεια.Ήταν αδύνατο για την ομάδα του Ομπράντοβιτς να κερδίσει το κύπελλο μόνο με τους Μπατίστ και Διαμαντίδη.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία ακόμα νίκη φέτος απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο παίρνοντας ξανά το ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει των τελικών που έρχονται σε δέκα μέρες.