elgaitan elgaitan Author
Title: Βήμα πρόκρισης για τους Bulls (video)
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Το τελικό 95-83 βρίσκει τους Bulls μία νίκη μακριά από τους τελικούς της ανατολής, εκεί όπου τελευταία φορά έφτασαν το 1998 με τους Michael...
Το τελικό 95-83 βρίσκει τους Bulls μία νίκη μακριά από τους τελικούς της ανατολής, εκεί όπου τελευταία φορά έφτασαν το 1998 με τους Michael Jordan και Scottie Pippen πραγματοποιώντας το δεύτερο three-peat της ιστορίας τους. Οι «ταύροι» ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 15 (32-17) παίρνοντας πόντους από τους συνήθεις υπόπτους Rose και Deng, αλλά και από τον Keith Bogans, ο οποίος σκόραρε τους 8 από τους 11 συνολικά πόντους του στην πρώτη περίοδο. Οι Hawks βελτίωσαν την άμυνα τους στη συνέχεια και με 9 πόντους του Zaza Pachulia στο δεύτερο 12λεπτο, μείωσαν στο -4 (46-42). Σκορ ημιχρόνου 48-42. Ο Jeff Teague έκανε άλλη μια καλή εμφάνιση, αντικαθιστώντας τον τραυματία Kirk Heinrich, και ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του με 11 πόντους στην 3η περίοδο, στο πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα με 63-64 ύστερα από καλάθι του Josh Smith. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ ώσπου οι Chicago απέδειξαν γιατί ο προπονητής τους, Tom Thibodeau αναδείχθηκε coach of the year και ο D-Rose, MVP του πρωταθλήματος. Στη σκακιέρα του αγώνα ο Thibs επικράτησε του Larry Drew, έχοντας την έμπνευση να παίξει στην τέταρτη περίοδο με τους Taj Gibson και Omer Asik στην frontline αντί για τους βασικούς Boozer και Noah. Έμπνευση που του βγήκε καθώς ο μεν Taj Gibson θύμισε τον…συνονόματό του διάβολο της Ταζμανίας, σκοράροντας και τους 11 πόντους του στο τελευταίο 12λεπτο, ο δε Omer Asik πήρε τον έλεγχο του εναερίου χώρου στην ρακέτα των Bulls αποτρέποντας κάθε σκέψη για διείσδυση. Ο D-Rose έκανε τα…δικά του μετατρέποντας το 69-70 σε 85-76 με πόντους που προήλθαν είτε από δικά του καλάθια, είτε από δικές του πάσες. Στην αντίπερα όχθη, οι Hawks επιδόθηκαν σε διαγωνισμό κακών επιλογών και σουτ υπό κακές προϋποθέσεις, με αδιαφιλονίκητους νικητές τους Johnson, Crawford και Smith.Κορυφαίοι του αγώνα οι Rose(33π. 9ασ.) και Deng(23π.) για τους γηπεδούχους, ενώ για τα «γεράκια» ξεχώρισε ο Teague(21π. 7 ασ.).
Δήλωσαν μετά τον άγώνα:
«Ο Taj είναι καλός παίκτης. Νομίζω ότι ούτε ο ίδιος ξέρει πόσο καλός παίκτης είναι.» Derrick Rose για την εμφάνιση του συμπαίκτη του Taj Gibson

«Με το σκορ 68-69 υπέρ μας, βρισκόμασταν σε καλό σημείο. Στην τέταρτη περίοδο όμως, κάναμε κακές επιλογές στην επίθεση και αυτό μας στοίχισε πόντους και στην άμυνα. Δεν μας συμβαίνει πρώτη φορά. Το συζητάμε συνέχεια. Πρέπει να κάνουμε σωστές επιλογές στην επίθεση.» Larry Drew coach των Hawks

«Τον γνωρίζω από το γυμνάσιο που ήταν στην τάξη μου. Γνωρίζω το παιχνίδι του. Είναι καλός σουτέρ, έχει καλή διείσδυση και τελειώνει καλά τις φάσεις.» Derrick Rose για τον Jeff Teague

«Η σειρά δεν τελείωσε ακόμα. Πρέπει να παίξουμε με πολλή ενέργεια την Πέμπτη. Αν κρατήσουμε τον Rose μακριά από την ρακέτα, τότε θα επιστρέψουμε εδώ για το 7ο παιχνίδι.» Josh Smith