Menu

elgaitan elgaitan Author
Title: Σπουδαία νίκη για τους Heat (75-85) με πρωταγωνιστή έναν …κομπάρσο (videos)
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Έχουν περάσει 7:37 από την έναρξη του αγώνα. Οι Heat προηγούνται με 11-14 αλλά μοιάζει θέμα χρόνου για τους Bulls να πάρουν κεφάλι στο σκο...
Έχουν περάσει 7:37 από την έναρξη του αγώνα. Οι Heat προηγούνται με 11-14 αλλά μοιάζει θέμα χρόνου για τους Bulls να πάρουν κεφάλι στο σκορ κι αυτό γιατί παρά την αστοχίας τους (3/17 ως εκείνο το χρονικό σημείο), ελέγχουν τα ριμπάουντ έχοντας κατεβάσει 10 (7 εκ των οποίων επιθετικά) έναντι 5 του Miami. Τότε σηκώνεται από τον πάγκο των Heat, ο παροπλισμένος Udonis Haslem. Με τους Joel Anthony και Jamaal Magloire να έχουν από 2 φάουλ και τους Eric Dampier και Zydrunas Ilgauskas να κοσμούν τον πάγκο της ομάδας του Eric Spoelstra φορώντας κοστούμι, ο Haslem φάνταζε ως η μοναδική εναλλακτική λύση. Αλλά ήταν όντως “εναλλακτική”;;;

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας τους να προηγηθούν με 26-19 στο πρώτο 12λεπτο με τρίποντο του Deng από το κέντρο σε νεκρό χρόνο:

Με διαδοχικούς πόντους των James και Wade, οι Heat ισορρόπησαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 2 (46-48). Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι να αναλάβει δράση ο ….κομπάρσος Haslem. Μετά τις βολές του Rose που μείωσε σε 56-57, οι Heat έτρεξαν ένα σερί 10-0 σε διάστημα 90 δευτερολέπτων με ηγέτη τον 31χρονο forward. Ο απόφοιτος του πανεπιστημίου της Florida με καταπληκτική άμυνα κάτω από το καλάθι, 5 πόντους με δύο δυναμικά καρφώματα, 1 τάπα και 1 τελική πάσα στο διάστημα αυτό, ήταν ο καταλύτης για την αντεπίθεση του Miami.

Οι Bulls μάζεψαν τη διαφορά και το τρίτο 12λεπτο έκλεισε με σκορ 65-71. Στην 4η περίοδο, το παιχνίδι αγρίεψε, το ξύλο έπεφτε σωρηδόν στις δύο άμυνες και ο αγώνας θύμιζε “street fight” όπως δήλωσε ο coach των Heat, Eric Spoelstra. Η είσοδος των Omer Asik, Taj Gibson και Ronnie Brewer, έδωσε ενέργεια στους γηπεδούχους και με την πιεστική τους άμυνα να αποδίδει καρπούς, έφτασαν στην ισοφάριση (73-73) 7:18 πριν τη λήξη. Τότε ανέλαβε δράση ο Lebron. Με τρίποντο έκανε το 73-76 και σκοράροντας συνολικά 9 πόντους στα τελευταία 4 λεπτά, “καθάρισε” την μπουγάδα για την ομάδα του.

Σημεία που έκριναν τον αγώνα:
  • Η άμυνα των Heat στο 4ο 12λεπτο. Δέχτηκαν μόνο 10 πόντους (μόλις 2 στα τελευταία 7:18). Έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι και υπερφόρτωσαν την ρακέτα τους με κορμιά αφού η αστοχία των Bulls από τα 7,25 (3/20) τους το επέτρεψε.
  • Η εμφάνιση των Wade και Lebron. Στο πρώτο παιχνίδι σκόραραν και οι δύο μαζί 33 πόντους. Χθες είχαν 31 μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Μαζί με τους 10 πόντους του Bosh, έφτασαν αθροιστικά τους 63 όσους ακριβώς είχαν και στο πρώτο παιχνίδι. Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι οι “Big Three” των Bulls (Rose, Deng, Boozer) σκόραραν μόλις 41.
  • Τα ριμπάουντ. Οι Heat επικράτησαν στη μάχη των ριμπαουντ με 45 έναντι 41 του Chicago. Ο Lebron είχε 10 και ο Wade 9. Στερούμενοι επιθέσεις δεύτερης ευκαιρίας και με 34% ποσοστό ευστοχίας εντός παιδιάς, οι γηπεδούχοι ήταν καταδικασμένοι.
  • Ο Haslem. Η προσφορά του δεν μπορεί να αποτυπωθεί με αριθμούς αλλά έδωσε ενέργεια στην άμυνα, βοήθησε στα block out, έκοψε τους διαδρόμους προς το καλάθι του Miami ενώ οι 13 πόντοι του ήταν ευχάριστη έκπληξη για τον Eric Spoelstra.
  • Η αλλαγή φιλοσοφίας στην επίθεση των Heat. Οι φιλοξενούμενοι, θέλοντας να αποφύγουν το αμυντικό τείχος που ονομάζεται Joakim Noah, έτρεξαν τα pick and roll τους στοχοποιώντας τον Carlos Boozer. Ο forward του Chicago δεν είναι ιδιαίτερα καλός αμυντικός και όσες φορές του προσφέρθηκαν βοήθειες από τους συμπαίκτες του, τους πρόδωσαν οι αργές περιστροφές του. Δεν είναι τυχαίο ότι ο coach των Bulls, Tom Thibodeau, τον κράτησε στον πάγκο για τα τελευταία 16:21.
  • Η άμυνα πάνω στον D-Rose. Οι Heat χθες δεν τον περίμεναν να μπει στην ρακέτα για να τον ντουμπλάρουν. Έστελναν πάνω του δεύτερο αμυντικό όταν ακόμα βρισκόταν στην περιφέρεια και του έστηναν παγίδες. Αλλά ακόμα και όταν ο δαιμόνιος guard των Bulls κατάφερνε να ξεφύγει, οι βοήθειες στη ρακέτα του έκαναν τη ζωή δύσκολη. Καταλυτική η παρουσία του Haslem σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Ο Rose τελείωσε τον αγώνα με 2/10(!) προσπάθειες για lay up.
Δήλωσαν μετά τον αγώνα:
«Ξεπεράσαμε όλες τις αντιξοότητες της 4ης περιόδου. Ανεβάσαμε όλοι την απόδοσή μας ένα επίπεδο. Αυτή η περίοδος θα αποτελεί σημείο αναφοράς για εμάς όταν θα βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση στο μέλλον.» Dwayne Wade
«Στο 4ο 12λεπτο πρωταγωνιστής ήταν η άμυνά μας. Μπορεί να μην σκοράραμε πολύ, αλλά όταν παίζουμε τέτοια άμυνα, δύσκολα χάνουμε.» Lebron James
«Ο Lebron ήταν πολύ καλός και αμυντικά και επιθετικά. Και τα κατάφερε θαυμάσια και στα 45 λεπτά που αγωνίστηκε. Το μόνο που του θύμιζα σε κάθε time out ήταν ότι δεν έχουμε την πολυτέλεια να κουραστεί. Για να έχουμε ελπίδες να κερδίσουμε, δεν έπρεπε να τον αποσύρω στον πάγκο για να ξεκουραστεί.» Eric Spoelstra
«Αναρωτιέμαι γιατί δεν τον χρησιμοποιούσα νωρίτερα. Αλλά είχε να αγωνιστεί πολύ καιρό λόγω του τραυματισμού του και δεν ήξερα τι να περιμένω από αυτόν. Αλλά δύο μέρες νωρίτερα στην προπόνηση είδα κάτι στα μάτια του και τότε κατάλαβα ότι η κατάλληλη στιγμή είχε έρθει.» Eric Spoelstra για τον Udonis Haslem.
«Αυτό ακριβώς μας έλειπε όταν δεν έπαιζε ο Udonis. Η αποφασιστικότητα και η καρδιά του. Επέστρεψε νωρίτερα από το αναμενόμενο και μας έδειξε τι είναι ικανός να κάνει.» Dwayne Wade
«Δεν μπορώ να περιγράψω την ανυπομονησία μας για το 3ο παιχνίδι. Είμαστε το είδος της ομάδας που όταν τα πράγματα δυσκολεύουν γινόμαστε μια γροθιά. Ο coach μιλάει συνέχεια για τις συνεχόμενες προκλήσεις που θα αντιμετωπίσουμε στα play off και είμαστε έτοιμοι γι’ αυτές.» Derrick Rose