elgaitan elgaitan Author
Title: Το show του MVP έφερε τη νίκη και το 2-1 για το Chicago
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Το τελικό 82-99 αντικατοπτρίζει απόλυτα την ανωτερότητα των ταύρων στο παιχνίδι και δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Στο πάντα κομβικής σ...

Το τελικό 82-99 αντικατοπτρίζει απόλυτα την ανωτερότητα των ταύρων στο παιχνίδι και δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Στο πάντα κομβικής σημασίας 3ο παιχνίδι μιας σειράς play off, οι Bulls έπρεπε να θυμίσουν την ομάδα που έκανε 62 νίκες στην κανονική περίοδο για να μπορέσουν να ξαναπάρουν το πλεονέκτημα έδρας... Αυτό σήμαινε να ανεβάσει απόδοση ο Boozer και οι υπόλοιποι ψηλοί για να βρει η ομάδα του Tom Thibodeau σκορ και μέσα στο ζωγραφιστό. Κάτι που τελικά δεν έγινε, αλλά ο D-Rose δεν φάνηκε να προβληματίζεται και με εμφάνιση που δικαιολογεί τον τίτλο του MVP, έκαμψε την αντίσταση των γηπεδούχων και έδωσε ξανά το πάνω χέρι στην ομάδα του. Η 1η περίοδος ήταν μια κόντρα μεταξύ των δύο «άσσων», Teague και Rose οι οποίοι σταμάτησαν τα προσωπικά τους κοντέρ στους 11 και 15 πόντους αντίστοιχα, και των ομάδων τους στο 23-29. Και κάπου εκεί σταμάτησε και η…κόντρα. Οι Hawks εγκλωβίστηκαν στην άμυνα του μετρ του είδους, Thibodeau ο οποίος εξουδετέρωσε το κεντρικό picknroll στην περιφέρεια και οδήγησε τους σουτέρ της Atlanta σε κακές επιλογές. Ο Teague δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Rose και ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 19 (35-54) και το ημίχρονο να τελειώνει με 43-56. Το αποτέλεσμα είχε κριθεί καθώς τα «γεράκια» έδειχναν ανήμπορα να αντιδράσουν καθ’ όλη τη διάρκεια της επανάληψης με τη διαφορά να μειώνεται το πολύ στο -11 (75-86) και το μόνο που έμελλε να φανεί ήταν που θα σταματούσε ο D-Rose. Τελικός απολογισμός για το Νο1 draft pick του 2008: 44 πόντοι με 16/27 εντός παιδιάς και 4/7 τρίποντα, 7 assist , 5 rebound, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Δήλωσαν μετά τον αγώνα:

«Μας νίκησαν κατά κράτος. Δεν είχαμε ελπίδες για κάτι καλό γιατί απλά οι ψηλοί μας δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ.» Larry Drew προπονητής των Hawks

«Αν θέλουμε να κερδίσουμε, πρέπει να επανέλθει στις καλές εμφανίσεις ο Al HorfordJoe Johnson

«Έμοιαζε σαν να με είχαν ‘θάψει’ στην γωνία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δεν κάναμε τίποτα για να πάει η μπάλα στους σκόρερ μας.» Joe Johnson

«Πίεζε από την αρχή και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα τους από την αρχή. Μπήκαν και τα σουτ και άνοιξε περισσότερο η άμυνα, ενώ οι ψηλοί μας έκαναν εξαιρετική δουλειά στα σκριν.» Tom Thibodeau για τους 44 πόντους του Rose

Επόμενο παιχνίδι πάλι στην έδρα των Hawks στις 3 τα ξημερώματα της Κυριακής, εκεί όπου ο Larry Drew καλείται να βρει τρόπους να απεγκλωβίσει τους παίκτες του από την άμυνα των Bulls και να πάρει μεγαλύτερη συνεισφορά από τους παγκίτες του αν θέλει η ομάδα του να παρουσιάσει κάτι καλό.