elgaitan elgaitan Author
Title: «Αρκούδες»…πολύ σκληρές για να πεθάνουν
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Επιστρέφοντας από το -16 οι Memphis Grizzlies , κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση με 101-93 δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και ...
Επιστρέφοντας από το -16 οι Memphis Grizzlies, κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση με 101-93 δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και εγκλωβίζοντας στην άμυνά τους τα ατού των Thunder. Χαρακτηριστικό της πολύ καλής άμυνας των Memphis, είναι οι μόνο 2 πόντοι που δέχτηκαν στα τελευταία πέντε λεπτά της κανονικής περιόδου και οι 7 στην παράταση.
Το ματς ξεκίνησε νευρικά με τις δύο ομάδες να ακολουθούν πιστά το επιθετικό τους πλάνο. Οι μεν Thunder άφηναν την μπάλα στα χέρια του Westbrook και έστηναν picks που έβγαζαν ελεύθερο σουτ από μέση και μακρινή απόσταση. Εναλλακτικές επιλογές ήταν να τελειώσει μόνος του την φάση ο Westbrook όταν έβρισκε διάδρομο ή τα isolation παιχνίδια με τον Durant. Οι δε Grizzlies επέλεξαν να «ταΐσουν» τους ψηλούς τους και κυρίως τον Zach Randolph και να του εξασφαλίσουν συνθήκες isolation στο low post. Τα σουτ των Thunder ήταν εύστοχα, ενώ η άμυνα πάνω στον Randolph διαβασμένη κι αυτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το παιχνίδι ισορρόπησε με την παρουσία του O.J. Mayo που ως ο μόνος γνήσιος σουτέρ των Grizzlies, άνοιξε την αντίπαλη άμυνα και έδωσε χώρους και στους ψηλούς συμπαίκτες του να σκοράρουν. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 43-51 με μέγιστη διαφορά τους 9 (31-40, 42-51) υπέρ των Oklahoma που μετουσίωσαν τα ελεύθερα σουτ σε πόντους. Στην τρίτη περίοδο η παρέα του Durant πάτησε το γκάζι και εξασφάλισε τη μέγιστη διαφορά των 16 πόντων (54-70) 3:33 πριν το τέλος της. Κι ενώ ήλεγχαν το ρυθμό και το σκορ του αγώνα, ήρθε ένα απίστευτο μπλακ αουτ για τους παίκτες του Scott Brooks, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα με 71-82 με 7:43 να απομένουν για τη λήξη. Το κοντό σχήμα που χρησιμοποίησε για να πιέσει στην άμυνα ο Lionel Hollins, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Westbrook (είχε 12 ασίστ στο τέλος της τρίτης περιόδου και τελείωσε τον αγώνα με αυτό το νούμερο), οδήγησαν το ματς στην παράταση. Εκεί το momentum του αγώνα είχε αλλάξει και πλέον οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο ελεύθερα και πήραν τελικά τη νίκη με 101-93.
Δήλωσαν μετά το παιχνίδι:
«Κάθε φορά που έπαιρνα την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο έβρισκα 3 αντιπάλους γύρω μου. Ο O.J. Mayo μας βοήθησε και για μένα ήταν ο καλύτερος παίκτης.» Zach Randolph
«Είχαμε τον έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Το αφήσαμε και μας έφυγε μέσα από τα χέρια.» James Harden
«Παίξαμε όπως ακριβώς θέλαμε για τρεις περιόδους. Και μετά απλά σταματήσαμε. Τα τελευταία 7-8 λεπτά δεν κάναμε τίποτα σωστά και παρασυρθήκαμε στον ρυθμό τους. Τους δίνω συγχαρητήρια. Πραγματικά ανέβασαν την απόδοσή τους και μας ανάγκασαν να κάνουμε δύσκολα σουτ.» Scott Brooks προπονητής των Thunder
«Έχουμε χαρακτήρα σαν ομάδα και οι παίκτες μας συνεχίζουν να παίζουν ότι κι αν γίνει. Σήμερα και με τη βοήθεια του Θεού, καταφέραμε να κερδίσουμε.» Lionel Hollins προπονητής των Memphis που θύμισε Άγγελο Αναστασιάδη.
Μικροεπεισόδιο εκτυλίχθηκε στο πρώτο time out που πήραν οι γηπεδούχοι μόλις συμπληρώθηκαν δύο αγωνιστικά λεπτά. Εκεί ο Randolph, εκνευρισμένος από τον τρόπο που λειτουργούσαν επιθετικά οι συμπαίκτες του, έβαλε την φόρμα του αναπληρωματικού και χωρίς την εντολή του προπονητή του κάθισε στον πάγκο. Δεν δόθηκε συνέχεια και ο καμπούρης power forward επέστρεψε στο παιχνίδι λίγα λεπτά αργότερα.
Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες στο FedEx Forum του Memphis στις 4:30 τα ξημερώματα τις Δευτέρας.