elgaitan elgaitan Author
Title: Έδειξαν τα νύχια τους τα «γεράκια»
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 100-88, οι Hawks επικράτησαν των Bulls τα ξημερώματα της Δευτέρας στην Phillips Arena . Ο αγώνας εί...
Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 100-88, οι Hawks επικράτησαν των Bulls τα ξημερώματα της Δευτέρας στην Phillips Arena. Ο αγώνας είχε 17 εναλλαγές στο προβάδισμα και ήταν ισόπαλος 84-84 με το ρολόι να δείχνει 4:37 πριν το τέλος. Το λόγο τότε πήραν οι Al Horford και Jeff Teague που με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, έδωσαν αέρα 10 πόντων στους γηπεδούχους (94-84) 1:30 πριν τη λήξη. Η επιθετική αφλογιστία των ταύρων στα τελευταία λεπτά τους κόστισε και το παιχνίδι. Μέτρια βραδιά για τον D-Rose που αντιμετωπίστηκε εξυπνότερα και πιο αποτελεσματικά από την άμυνα της Atlanta σε σχέση με το τρίτο παιχνίδι, τελειώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους (αλλά με 12/32 σουτ), 10 τελικές πάσες, 4 rebound αλλά και 2 λάθη σε καθοριστικά σημεία κι όταν το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού. Ο Larry Drew αντιμετώπισε τον Rose με double-team (μερικές φορές και triple-team) όποτε φαινόταν ότι θα επιχειρήσει διείσδυση προς το καλάθι, αναγκάζοντας τον σε πολλά δύσκολα σουτ. Από την άλλη ο Tom Thibodeau ξεκίνησε με το κλασσικό πιεστικό man-to-man με παγίδες, ενώ χρησιμοποίησε αρκετά και ζώνη 2-1-2. Μετά από μια πολύ κακή εμφάνιση στο προηγούμενο παιχνίδι, ο coach των γερακιών, αποφάσισε να αλλάξει την βασική πεντάδα. Άφησε τον forward Marvin Williams στον πάγκο και ξεκίνησε τον seven-footer Jason Collins στο 5, μετατοπίζοντας τον Al Horford και τον Josh Smith στο 4 και 3 αντίστοιχα, αποσκοπώντας στον έλεγχο των rebound. Εκ του αποτελέσματος τα κατάφερε (36 έναντι 37 των Bulls), αλλά ταυτόχρονα κατάφερε να απλώσει το rotation σε οκτώ παίκτες εξασφαλίζοντας πολύτιμες ανάσες στους παίκτες του. Κορυφαίος για τους νικητές ο Josh Smith (23 πόντοι, 16 rebound, 8 assist) με άξιους συμπαραστάτες τους Johnson (24 πόντοι, 5 assist) και Horford (20 πόντοι). Στην αντίπερα όχθη, από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Rose (34 π, 10 ασ.), και ο Boozer με 18 πόντους και 6 rebound.

Δήλωσαν μετά το παιχνίδι:

«Η άμυνα μας ήταν πολύ καλύτερη. Όταν ο Rose έμπαινε στη ρακέτα, τον αναγκάζαμε να σουτάρει ανάμεσα σε πολλά σώματα. Αυτό πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε.» Kirk Hinrich ο τραυματίας βασικός point guard των Atlanta

«Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι αλλά δεν ψάχνω για δικαιολογίες. Χρεώνομαι την ήττα προσωπικά. Δύο σημαντικά λάθη στο τέλος του αγώνα...» Derrick Rose

«Έδωσαν το στίγμα τους από την πρώτη περίοδο. Βγήκαν με πολύ περισσότερη ενέργεια απ’ ότι την Παρασκευή, κι εμείς δεν παίξαμε όσο σφιχτή άμυνα όσο εκείνοι. Είχαν 13/24 σουτ το πρώτο 12λεπτο.» Tom Thibodeau για την εμφάνιση των Hawks

«Υπάρχουν άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν το παιχνίδι, δεν το γνωρίζουν. Αυτό όμως δεν με πτοεί. Για μένα μετράνε οι συμπαίκτες μου περισσότερο απ’ τον καθένα. Με εμπιστεύονται και ακόμα και την περίοδο που δεν ήμουνα σε καλή κατάσταση, με ενθάρρυναν να συνεχίσω να αγωνίζομαι όπως ξέρω και φτάσαμε έτσι στην σημερινή μου εμφάνιση.» Josh Smith για την κριτική και τις αποδοκιμασίες που έχει ακούσει από το κοινό της ομάδας του στα τελευταία παιχνίδια

Επόμενο ραντεβού για τους δύο αντιπάλους στο United Center στις 3 τα ξημερώματα της Τρίτης.