Title: Derby??? Ναι, αλλά μόνο για ένα ημίχρονο. Chicago-Miami 103-82 (videos)
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Το σύνολο επικράτησε του ατομικού ταλέντου. Η ομάδα που φέρει την σφραγίδα του προπονητή της περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη στο NBA , οι B...
Το σύνολο επικράτησε του ατομικού ταλέντου. Η ομάδα που φέρει την σφραγίδα του προπονητή της περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη στο NBA, οι Bulls, χρειάστηκαν μόλις 12 αγωνιστικά λεπτά για να στείλουν το μήνυμα στους πολυδιαφημισμένους αστέρες του Miami για το ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Όπου 12 αγωνιστικά λεπτά εννοείται η 3η περίοδος κατά την οποία οι Heat “πνίγηκαν” στην άμυνα των γηπεδούχων σκοράροντας μόλις 15 πόντους με 7/15 σουτ, καμία κερδισμένη βολή ενώ υπέπεσαν και σε 4 λάθη. Σκορ ημιχρόνου 48-48. Σκορ μετά την 3η περίοδο 72-63. Η ίδια εικόνα και στην 4η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να αναγκάζονται σε ατομικές ενέργειες και σουτ της απελπισίας αφού δεν έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους στην συμπαγή άμυνα του μετρ του είδους, Tom Thibodeau. Το τελικό 103-82 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο της απόδοσης των δύο μονομάχων.
Σημεία που έκριναν τον αγώνα:
  • Το συνολικό σκοράρισμα των Wade, Lebron και Bosh ήταν 63 πόντοι, όσους ακριβώς σκόραραν και οι Rose, Deng και Boozer για τους Bulls. Οι σταρ του Miami απέτυχαν να κάνουν την διαφορά
  • O coach Thibodeau πέρσι, ως βοηθός των Celtics, σχεδίασε την άμυνα που σταμάτησε τόσο τον Wade όσο και τον Lebron. Μεταφέροντας το know-how στην νέα του ομάδα, δεν αποτελεί έκπληξη ότι τους περιόρισε στους 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.
  • ·Το Chicago υπερτέρησε στον αέρα, κατεβάζοντας 12 ριμπάουντ παραπάνω (45-33). 19 από τα 45 ήταν επιθετικά. Αποτέλεσμα τους οι 31 πόντοι από επιθέσεις δεύτερης ευκαιρίας έναντι μόλις 8 των Heat.
  • Ο Luol Deng επικράτησε στην προσωπική μονομαχία του με τον James, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.
  • ·Ο πάγκος των “ταύρων” έκανε την διαφορά. Σκόραρε 28 πόντους, πήρε 14 ριμπάουντ και υπέπεσε σε 3 λάθη. Ο πάγκος των Heat? 15 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 7 λάθη.
  • ·Οι βοήθειες του Joakim Noah στην άμυνα. Δήλωνε πάντα παρών όταν οι συμπαίκτες του έχαναν τους αντιπάλους τους και η παρουσία του κάτω από το καλάθι, περιόρισε τους Lebron και Wade σε σουτ από την περιφέρεια.
Δήλωσαν μετά τον αγώνα:
«Έχουν πολύ καλούς παίκτες. Δεν πρέπει να τους αφήσεις να σουτάρουν ελεύθεροι και πρέπει να τους κλείνουμε τους διαδρόμους προς το καλάθι. Κάναμε καλή δουλειά σ’ αυτόν τον τομέα.» Derrick Rose
«Τα επιθετικά ριμπάουντ τους, μας αποσυντόνισαν. Εξαιτίας αυτών, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και στην επίθεση με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.» Eric Spoelstra coach των Heat
«Η άμυνά μας άρχισε να αποδίδει στη 2η περίοδο με την παρουσία παικτών από τον πάγκο. Μας έδωσαν ενέργεια και αποτελεσματικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο όλη η ομάδα έπαιξε καλή άμυνα.» Tom Thibodeau
«Η άμυνά τους ήταν πολύ πιεστική. Δεν είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας και βρεθήκαμε πολλές φορές στο τέλος της επίθεσης να σουτάρουμε από μακριά.» Dwayne Wade
Ακολουθούν videos με τα highlights του αγώνα και 2 θεαματικές φάσεις από τον Taj Gibson:

Επόμενο ραντεβού στις 3:30 τα ξημερώματα της Πέμπτης και πάλι στο United Center.