elgaitan elgaitan Author
Title: “Καταιγίδα” οι Mavs, “έπνιξε” τους Thunder (video)
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Ο Rick Carlisle είχε στείλει το μήνυμα μετά το τέλος του 2 ου αγώνα: « Οι 100 πόντοι που σκοράραμε πρέπει από εδώ και πέρα να είναι αρκε...

Ο Rick Carlisle είχε στείλει το μήνυμα μετά το τέλος του 2ου αγώνα: «Οι 100 πόντοι που σκοράραμε πρέπει από εδώ και πέρα να είναι αρκετοί για να μας δώσουν τη νίκη.». Οι Mavericks μπορεί να μην έβαλαν 100, αλλά και οι 93 ήταν αρκετοί αφού η εξαιρετική τους άμυνα, περιόρισε τους ενθουσιώδεις Thunder σε μόλις 87. Καθόλου εύκολο κατόρθωμα αν αναλογιστεί κανείς ότι η παρέα του Durant σκοράρει κατά μέσο όρο 102,7 πόντους στα play off. Ο Nowitzki πριν πετάξει για Oklahoma, είχε δηλώσει ότι η ομάδα του πάει για να κερδίσει και τα 2 εκτός έδρας παιχνίδια. Αποστολή εξετελέσθει κατά το ήμισυ. Προς το παρόν…

Ο αγώνας

Το Dallas άρπαξε από τα …μούτρα τους γηπεδούχους με την έναρξη του αγώνα. Με άμυνα για σεμινάριο και έναν Shawn Marion να βρίσκεται παντού, πήραν κεφάλι στο σκορ με 15 (12-27 που ήταν και σκορ πρώτης περιόδου). Οι Thunder ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν και οι έμπειροι Mavs συνέχισαν να πατούν γκάζι. Μέγιστη διαφορά για τους φιλοξενούμενους το +23 (12-35) στις αρχές του δευτέρου 12λέπτου. Δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος του ημιχρόνου με τη διαφορά παγιωμένη κοντά στους 20 πόντους. Η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν εμφανής για το σύνολο του Scott Brooks και στις αρχές του τρίτου 12λέπτου. Χαρακτηριστική είναι η στιγμή που οι διαιτητές δίνουν time out στους Thunder, και ο coach της Oklahoma κοιτιέται απορημένος με τους βοηθούς του αφού δεν είχε ζητήσει κάτι τέτοιο. Σε replay που έδειξε αργότερα η αμερικάνικη τηλεόραση, είδαμε τον Kendrick Perkins να το ζητάει χωρίς προφανή αιτία, κι έτσι λύθηκε το μυστήριο. Αυτό που δεν λύθηκε ήταν το επιθετικό πρόβλημα των γηπεδούχων. Και αφού δεν μπορούσαν να σκοράρουν με ευκολία, φρόντισαν τουλάχιστον να προβληματίσουν με τον ίδιο τρόπο και τους αντιπάλους τους. Η βελτιωμένη άμυνα των Thunder, τους έδωσε τη δυνατότητα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -14 (56-70). Το τελευταίο τρικ που δοκίμασε ο coach των γηπεδούχων για να γυρίσει το παιχνίδι, ήταν το χαμηλό σχήμα με τον Durant στο 4 και τον Collison στο 5. Με αυτό το σχήμα, η ομάδα του έγινε πιο γρήγορη, πιο πιεστική στην άμυνα και με τον Westbrook να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το mismatch που είχε με τον Barea, πλησίασε στους 6 δύο φορές (74-80 και 78-84). Και τις δύο φορές όμως, οι Mavs είχαν απάντηση και τελικά επικράτησαν με 87-93.

Σημεία που έκριναν τον αγώνα:
  • Η άμυνα του Dallas. Δεν χρειάζεται πολύ ανάλυση για να απονείμεις τα εύσημα στον Rick Carlisle και στους παίκτες του. Κατάφεραν να κρατήσουν τους Thunder 15 πόντους κάτω από το μέσο όρο πόντων τους.
  • Ο Kevin Durant. Ο απόφοιτος του Texas, σκόραρε 24 πόντους με τραγικά ποσοστά (33%) ενώ αστόχησε και στις 8 προσπάθειές του από τα 7.25. Το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του εξαρτάται πολύ από αυτόν.
  • Η αστοχία των Thunder στα τρίποντα. Με 1/17 τελείωσαν τον αγώνα και το μοναδικό εύστοχο, το πέτυχε ο Westbrook 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Φυσικό επακόλουθο: η άμυνα των Mavs έκλεινε όλο και περισσότερο αφού δεν είχε τίποτα να φοβηθεί απ’ έξω.
  • Οι βοηθητικοί παίκτες. Οκ, κακή εμφάνιση από τον Durant. Αλλά και ο Nowitzki δεν τα πήγε καλύτερα. 18 πόντοι με 7/21, 4 ριμπάουντ και 7 λάθη!!! Το κενό του καλύφθηκε από τους Marion (18π.) και Kidd (13π.) που ανέβασαν τους μέσους όρους τους. Αντίθετα, οι Thunder εκτός του Westbrook, δεν κατάφεραν να καλύψουν την έλλειψη σκοραρίσματος από τον ηγέτη τους.
  • Οι τελικές πάσες. 10 παραπάνω μοίρασαν οι φιλοξενούμενοι, δείγμα ότι είχαν καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση. Οι παίκτες του Scott Brooks αναλώθηκαν σε πολλά 1 εναντίον 1 χωρίς αποτέλεσμα.
Δήλωσαν μετά τον αγώνα:

«Απόψε, ήταν η πρώτη φορά στη συγκεκριμένη σειρά, που η άμυνά μας έμοιαζε με άμυνα πρωταθλήτριας ομάδας. Τώρα η πρόκληση που αντιμετωπίζουμε είναι να διατηρήσουμε αυτή την απόδοση.» Rick Carlisle

«Απογοητευτική. Είναι πολύ δύσκολο να ξεκινάς έναν αγώνα, αστοχώντας σχεδόν σε όλα σου τα σουτ ενώ δίνεις στους αντιπάλους σου εύκολους πόντουςKevin Durant για την εμφάνιση της ομάδας του στην πρώτη περίοδο

«Μπορεί να μην έπαιξε καλά σήμερα, αλλά το πλάνο μας είναι αυτό. Όταν έρχεται η τέταρτη περίοδος, δίνουμε την μπάλα στον Dirk. Ακόμα και αν αστοχήσει μερικές φορές, δεν θα απογοητευτεί και θα συνεχίσει να προσπαθείRick Carlisle για το γεγονός ότι παρά την κακή εμφάνιση του Nowitzki, πήρε αρκετές προσπάθειες στα τελευταία λεπτά

«Μετά τον αγώνα έλεγα στον εαυτό μου ότι δεν συνηθίζω να χάνω 12-13 τρίποντα σερί. Προπονούμαι κάθε μέρα. Απλά πρέπει να ξαναβρώ την αυτοπεποίθησή μου Kevin Durant

Ακολουθεί το video με τα highlights του παιχνιδιού:

Μεγάλη ζήτηση είχαν τα εισιτήρια του αγώνα και τελικά έγινε sold out. Ακόμα και μετά από το sold out όμως, φίλαθλοι των γηπεδούχων προσέφεραν μέχρι και 2.500 δολάρια για μία θέση στο γήπεδο.
Μετά την κριτική που δέχθηκε και τον παραγκωνισμό του στην τέταρτη περίοδο του δεύτερου αγώνα, ο Westbrook έδωσε τα διαπιστευτήριά του. Στην χθεσινή τελευταία περίοδο, σκόραρε 14 από τους 30 πόντους του. Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε την αντίδραση του Durant στο επόμενο παιχνίδι μετά την απογοητευτική του εμφάνιση.
Επόμενο ραντεβού στις 4 τα ξημερώματα της Τρίτης και πάλι στην έδρα των Thunder.