elgaitan elgaitan Author
Title: Έσπασε τα κοντέρ και τα ρεκόρ ο Nowitzki, 1-0 οι Mavs (video)
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Μεγάλο βράδυ για τον Dirk Nowitzki ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 121-112 επί των Thunder . Ο Γερμανός superstar τελείωσε ...

Μεγάλο βράδυ για τον Dirk Nowitzki ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 121-112 επί των Thunder. Ο Γερμανός superstar τελείωσε τον αγώνα με 48 πόντους, 6 ριμπαουντ, 4 τελικές πάσες και 4 τάπες. Το ποσοστό ευστοχίας του έφτασε το εκπληκτικό 80% (12/15), ενώ ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών πετυχαίνοντας 24! Επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για τα playoff του NBA, καθώς ξεπέρασε την αντίστοιχη του Paul Pierce με 21/21. Ο forward του Dallas ισοφάρισε 2 ακόμα ρεκόρ. Αυτό των περισσότερων εύστοχων βολών σε μία περίοδο με 13 (ρεκόρ που κατέχει ο Michael Jordan από το 1991) και των περισσότερων εύστοχων σε ένα ημίχρονο με 19 (Magic Johnson 1991, Karl Malone 1991 και Charles Barkley 1993). Η εμφάνιση του Dirk ήταν τόσο εντυπωσιακή, που υπερκάλυψε και την εξίσου σπουδαία του Kevin Durant. Ο απόφοιτος του πανεπιστημίου του Texas τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες. Δεν ήταν αρκετή όμως για να “κλέψει” το πλεονέκτημα έδρας, αφού δεν πήρε αρκετές βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Σημανική βραδιά και για τον coach Rick Carlisle, ο οποίος έγινε ο 6ος προπονητής που φτάνει σε τελικούς περιφέρειας με 3 ομάδες (Detroit, Indiana, Dallas). Οι άλλοι 5 είναι οι Larry Brown, George Karl, Pat Riley, Alex Hannum και Bill Fitch.
Ο αγώνας
Οι Thunder μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 7 (20-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν με ηγέτες τους Nowitzki και Barea. και ήταν η σειρά τους να προηγηθούν με 7 (55-48) στο τέλος του ημιχρόνου ολοκληρώνοντας ένα σερί 16-3. Στην επανάληψη οι Mavericks παίρνοντας δύναμη και από το κοινό τους που κατέκλυσε το American Airlines Center, άνοιξαν την ψαλίδα στο +15 (83-68 τρίτο 12λεπτο) και στο +16 (99-83 τέταρτο 12λεπτο) με πρωταγωνιστή τον Barea. Ο νικητής όμως δεν είχε κριθεί ακόμα, καθώς οι Thunder έκαναν την τελευταία αντεπίθεσή τους φτάνοντας στο -5 (106-101) 3 λεπτά πριν το τέλος. Η ευστοχία των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών και ένα τρίποντο του Terry έγειραν τελικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Rick Carlisle.Τελικό σκορ 121-112 και 1-0 για τους Mavs.
Σημεία που έκριναν τον αγώνα:
  • Η εμφάνιση του Nowitzki. Έξι παίκτες (Ibaka, Collison, Durant, Perkins, Harden, Sefolosha) ανέλαβαν να τον σταματήσουν χωρίς επιτυχία. Και δεν είναι μόνο οι 48 πόντοι του αλλά και τα ελεύθερα σουτ που έδινε στους συμπαίκτες του όταν δεχόταν double-team.
  • Ο πάγκος των Mavericks. 53 πόντους σκόραραν οι παγκίτες των γηπεδούχων (Terry 24, Barea 21), έναντι μόλις 20 των Thunder (Harden 12).
  • O Tyson Chandler. Η επιβλητική του παρουσία κάτω από το καλάθι του Dallas ήταν φόβητρο και έκανε τη ζωή των αντιπάλων του δύσκολη κάθε φορά που επέλεγαν να απειλήσουν με drive ή κοντινά σουτ.
  • Ο Russell Westbrook. Για την ακρίβεια το φάντασμα του Russell Westbrook. Ο απόφοιτος του UCLA μπορεί να έβαλε 20 πόντους, αλλά είχε 3/15 σουτ, 4 λάθη και μόλις 3 ασσίστ. Η ομάδα του δεν θα έχει καμία τύχη για πρόκριση με τέτοιου επιπέδου εμφανίσεις από τον βασικό της point guard.
  • Τα φάουλ των Thunder. Πολύ νωρίς απέκτησαν προβλήματα με φάουλ, παίκτες κλειδιά των φιλοξενούμενων. Επηρεάστηκε έτσι το rotation του Scott Brooks, ο οποίος στερήθηκε τις υπηρεσίες σημαντικών παικτών του για αρκετό διάστημα.
Δήλωσαν μετά τον αγώνα:
«Μετά από μία πολύ σκληρή σειρά αγώνων με πολλά αθλητικά μαρκαρίσματα κόντρα στο Memphis, νομίζω ότι ήμασταν λίγο παραπάνω σκληροί στο μαρκάρισμά του (Nowitzki). Πρέπει να προσαρμοστούμε και να παίξουμε εξυπνότερα.» Kevin Durant για το μαρκάρισμα του Γερμανού allstar
«Έψαχνα το σουτ από νωρίς και κατάφερα να βρω το ρυθμό μου μετά από τις πρώτες προσπάθειες. Οι συμπαίκτες μου, μου έδιναν την μπάλα κι εγώ μπόρεσα να εκμεταλλευτώ τα mismatch που είχα κόντρα σε κοντύτερους αντιπάλου.» Dirk Nowitzki
«Τα καταφέρνει καλά κόντρα σε σπουδαίους παίκτες τόσα χρόνια. Βρήκε ρυθμό από την αρχή και μας ανάγκαζε να του κάνουμε φάουλ. Πρέπει να κάνουμε καλύτερη δουλειά στο μαρκάρισμά του. Χρειάζεται να προσαρμοστούμε και θα το κάνουμε.» Scott Brooks coach των Thunder
«Βάζω στοίχημα το σπίτι μου αν θέλετε, ότι ο Russell (Westbrook) δεν θα επαναλάβει μία τόσο κακή εμφάνιση με 3/15.» Kevin Durant