elgaitan elgaitan Author
Title: Ένα βήμα από το «σκούπισμα» της σειράς οι Mavericks
Author: elgaitan
Rating 5 of 5 Des:
Το τελικό 98-92 φέρνει τους πρωταθλητές Lakers με την πλάτη στον τοίχο και τους Mavs να κάνουν όνειρα να τους διαδεχθούν στην κορυφή του N...
Το τελικό 98-92 φέρνει τους πρωταθλητές Lakers με την πλάτη στον τοίχο και τους Mavs να κάνουν όνειρα να τους διαδεχθούν στην κορυφή του NBA. Με δεδομένη την απουσία του τιμωρημένου Ron Artest εξαιτίας του αντιαθλητικού χτυπήματος στον J.J. Barea στο 2ο παιχνίδι, ο Phil Jackson έριξε στη μάχη στη θέση 3 τον Lamar Odom και ποντάρισε στην υπεροπλία της ομάδας του στο ζωγραφιστό... Τακτική που εν μέρει απέδωσε καθώς πήρε πόντους στην επίθεση, αλλά το πλήρωσε στην άμυνα εκεί όπου οι αργές περιστροφές των ψηλών των «λιμνάθρωπων» άφησαν ελεύθερα σουτ έξω από τα 7.25 με τους Nowitzki(32π.) , Terry(23π.) και τον δικό μας Peja Stojakovic(15π. με 3/7 τρίποντα) να ευστοχούν κατά βούληση ξεκινώντας με 5/5. Αμφίρροπο το πρώτο ημίχρονο με μέγιστη διαφορά αυτή των 6 πόντων (35-29, 38-32, 44-38) υπέρ των γηπεδούχων, αλλά με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47-51. Στην επανάληψη η ευστοχία των Mavs μάλλον…έμεινε στα αποδυτήρια καθώς το ένα άστοχο σουτ διαδεχόταν το άλλο και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των Lakers κοντά στο καλάθι, τα ηνία του αγώνα πέρασαν στους πρωταθλητές οι οποίοι προηγήθηκαν με 7 (51-58) και τελείωσαν το 3ο 12λεπτο στο +6 (66-72). Παρά την «αναιμική» παρουσία και πάλι του Pau Gasol(12π.), οι παίκτες του Phil Jackson έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα και στην 4η περίοδο (71-79 και 73-81 7.10 πριν το τέλος). Τότε επέστρεψε από τα αποδυτήρια η …ξεχασμένη ευστοχία των Dallas και με 4 διαδοχικά τρίποντα (2 Peja, 1 Nowitziki, 1 Terry), πήραν κεφάλι στο σκορ με 91-89 2 λεπτά πριν την κόρνα της γραμματείας. Τη νίκη τελικά επισφράγισε η ψυχραιμία του Jason Terry από την γραμμή της φιλανθρωπίας σκορπώντας ενθουσιασμό στο κοινό που κατέκλεισε το American Airlines Center φορώντας μπλουζάκια με το σύνθημα «The Time Is Now» ενδεικτικό του που θέλουν να φτάσουν οι φετινοί Mavs. Ο μεγάλος καημός του ιδιόρρυθμου ιδιοκτήτη των Dallas Mavericks, Mark Cuban είναι το δαχτυλίδι του πρωταθλητή. Κατόρθωμα που φαντάζει ολοένα και πιο πιθανό πλέον μετά το 3-0 που τους φέρνει ένα βήμα μακριά από τους τελικούς της δύσης, εκεί όπου αν φτάσουν θα έχουν πλεονέκτημα έδρας ανεξαρτήτως αντιπάλου.
Δήλωσαν μετά τον αγώνα:
«Είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Είχαμε τον έλεγχο στο 1ο και στο 3ο παιχνίδι αλλά (οι Mavs) ήταν καλύτεροι στο να τελειώσουν τον αγώνα. Αλλά ακόμα πιστεύουμε ότι θα κερδίσουμε το επόμενο και θα συνεχίσουμε από εκεί.» Phil Jackson
«Δεν έχει τελειώσει τίποτα και δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε. Δεν θέλουμε να δώσουμε ζωή σε έναν πρωταθλητή γι’ αυτό ελπίζω να έχουμε την ίδια ενέργεια και αυταπάρνηση και το ίδιο ενθουσιώδες κοινό για να κερδίσουμε και την Κυριακή» Dirk Nowitzki
«Αδικούμε τους εαυτούς μας. Δεν μπορέσαμε να βρούμε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις στα τελευταία 5 λεπτά.» Andrew Bynum
«Έχουν πολύ μεγάλο αθλητικό εγωισμό (οι Lakers). Πρέπει να το πάρουμε, δεν θα μας το χαρίσουν.» Dirk Nowitzki
Επόμενο ραντεβού στις 22:30 το βράδυ της Κυριακής